четвртак, 3. јануар 2013.

Neuspeli proizvodi 2012. godine


Analitička kompanija "24/7 Wall St." predstavila je uređaja koji su razočarali ove godine i nisu zabeležili očekivani uspeh.
Uslovi za ulazak na listu su bili monogo uloženog novca u marketing, loša prodaja u prvih nekoliko meseci, kao i udarac na reputaciju kompanije.

Prvi na listi je Sonijeva prenosiva konzola Playstation Vita, koja je nakon predstavljanja decembra prošle godine u prva dva meseca prodao preko milion primeraka, ali je onda prodaja drastično opala i ta cifra posle godinu dana iznosi dva miliona. Na lošu prodaju najverovatnije utiče cena od preko 300 dolara.

Uprkos tome što Ultrabukovi važe za najkvalitetnije Windows računare, serija Intelovih uređaja nije dostigla predviđenu cifru od 22 miliona prodatih komada, već se zadržala na deset miliona. I kod ovih uređaja je problem previsoka cena.
 
Nokia Lumia 900 je brzo zaboravljena odmah nakon predstavljanja u januaru ove godine. Još jedan telefon finskog proizvođača je doživeo neuspeh zbog slabijeg ekrana i operativnog sistema. Ipak, pre nekoliko nedelja stigala je Lumia 920 koja je barem na neki način poboljšala sliku o ovom nekadašnjem gigantu.

Japanski proizvođač Soni se našao na listi sa još jednim uređajem, tabletom P, koji uprkos zanimljivom dizajnu (preklapa se kao knjiga) nije uspeo da privuče veliki broj korisnika. Zbog slabe prodaje cena mu je opala sa 549 dolara, na samo 199 dolara, ali ni to nije mnogo uticalo na bolji plasman.

Iako nije imalo previše uticaja na prodaju uređaja, Apple je uspeo da razočara veliki broj korisnika svojim mapama i izostavljanjem Google Maps-a iz nove verzije operativnog sistema za telefone i tablete. Zbog velikog broja grešaka u njihovom servisu prvi čovek kompanije, Tim Kuk se javno izvinio korisnicima, a ubrzo posle toga dozvoljena je mogućnost korišćenja Google-ovog servisa.

Preneto više od 100.000 mobilnih brojeva u drugu mrežu


Otkako je građanima Srbije, polovinom prošle godine, postala dostupna usluga prenosivosti brojeva u sve tri mobilne mreže do danas je realizovano više od 100.000 prenosa iz mreže jednog mobilnog operatera u mrežu drugog, saopštila je juče Republička agencija za elektronske komunikacije (RATEL).
Kako se navodi u saopštenju od 1. jula do 28. decembra 2012. realizovano je ukupno 111.038 prenosa brojeva iz mreže jednog mobilnog operatora u mrežu drugog.

Više informacija o ovoj usluzi, kao i registar prenetih brojeva dostupni su na sajtu www.prenesibroj.rs, na kojem korisnik može da dobije nformaciju da li je određeni broj prenet u drugu mobilnu mrežu pomoću aplikacije koju je razvio RATEL.

Na toj adresi nalazi se i detaljnije uputstvo za korisnike o prenosivosti broja u mobilnim mrežama, navodi se u saopštenju.

Smartfon čija baterija traje 20 sati


Poslednjih nekoliko modela južnokorejskog proizvođača pokazali su se odlični u odnosu kvaliteta i cene. Model „optimus L9“ je pokazatelj toga da je LG i dalje na dobrom putu kada su telefoni solidne hardverske jačine u pitanju, a baterija ovog uređaja traje neverovatnih 20 sati, što se i pokazalo na Blicovom testu.
Baterija ovog uređaja je segment koji svakako moramo pohvaliti na samom početku jer je izgurala skoro 20 sati mučenja sinhronizacije tri mejla, dve društvene mreže, redovno četovanje, pozive i pokoje fotografisanje.
 
Telefoni sa oštrim uglovima su nekako već postali zaštitni znak kompanije LG, pa je tako i model L9 u tim okvirima i samim tim jako podseća na model L7.
Čak su i hardverski tasteri na istom mestu, glavni ispod ekrana, za otključavanje sa desne, regulatori zvuka sa leve. Tu su i dva taktilna pored i ispod ekrana (meni i back).
 
Prilično je lagan, ali zbog povećeg ekrana i oštrog, pravougaonog oblika osobe sa manjim šakama mogu da imaju poteškoće prilikom korišćenja.
Telefonom dominira IPS ekran sa odličnim osvetljenjem i gotovo je nemoguće gledati duže vreme u njega kada je na maksimalnoj jačini. Boje su veoma jasne i oštre, a uglovi gledanja veliki.
 
Aparat radi na Android verziji 4.0.4, koja je presvučena LG-jevim interfejsom Optimus 3.0. Uz pomoć njega lako se menjaju teme, ikonice i vidžeti.

Početni ekran ima sedam stranica, a uz povlačenje trake sa notifikacijama dobija se pet prečica za podeševanje koje se mogu menjati po želji korisnika.

Kamera
Kapacitet d pet megapiksela pravi veoma kvalitetne fotografije za svoju klasu. Po dnevnom svetlu može se dogoditi da neka ne bude dovoljno oštra, dok su boje jasne. Pokretanje i fotografisanje je veoma brzo, a uz veliki broj podešavanja dolazi i mogućnost fotografisanja prilikom izgovaranja određenih reči. „Blic“ radi dobro za ovu klasu telefona i u okruženjima sa slabijim osvetljenjem se dobro ponaša. Video-snimci jesu u full HD rezoluciji i zadovoljavajućeg su kvaliteta. Model L9 je telefon koji neće doživeti medijsku promociju poput „optimus vua“ ili neksusa 4“, ali je zbog svojih kvaliteta svakako zaslužuje.

Specifikacija
- Dimenzije: 131,9x68,2x9,1 mm, 125 grama
- Ekran: IPS LCD, 540 x 960 piksela, 4.7 inča
- Memorija: Interna 4 GB; Eksterna microSD do 32 GB
- RAM: 1 GB
- Povezivanje: Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Bluetooth v3.0, NFC
- Kamera1: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, video 1080p@30fps
- Kamera2: 0,3 MP 640x480 piksela
- Operativni sistem: Android v4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
- Procesor: TI OMAP 4430, Dual-core 1 GHz Cortex-A9
- Grafika: PowerVR SGX540
- Baterija: Li-Ion 2150 mAh
Cena: Oko 300 evra

Gugl izabrao najbolje Android aplikacije za 2012.


Kompanija Gugl izabrala je najbolje Android aplikacije za smart telefone ili tablet računare koje su obeležile 2012. godinu.
Kako prenosi sajt Biznis insajder, Zapos je najbolja aplikacija za onlajn kupovinu preko mobilnog uređaja, dok je Evernout najbolji podsetnik i lični planer.
Među izabranima su i aplikacija Pinterest, koja se pojavila ove godine i omogućila korisnicima deljenje fotografija, video i drugih sadržaja, kao i interaktivna bajka ''Snežana'' braće Grim, namenjena deci.

Gugl smatra da je Poket najbolja aplikacija koja omogućava čitanje zanimljivih tekstova čak i u oflajn modu, dok putnicima preporučuje Ekspediu jer pruža najznačajnije informacije o brojnim turističkim destinacijama. Ukoliko neko želi da istraži svoje porodično stablo tu je Ansestri, za elektronsku kupovinu Fensi, a za kontrolu ličnih finansija Gugl preporučuje Mint.

Među najbojlim aplikacijama je i Vodič za serije, Pikslr ekspres za obradu fotografija i TED, koja korisnicima omogućava druženje sa nekim od najboljih naučnika, biznis gurua ili muzičkih legendi.

Gugl menadžer za Plej stor (onlajn prodavnicu aplikacija), Tavares Ford, kazao je da su neke od aplikacija nastale tokom 2012 godine, dok su druge pretrpele značajna unapređenja koja su obezbedila bolje funkcije. Prema njegovim rečima, većina aplikacija je dostupna globalno, i pruža sjajno iskustvo i na tabletima i smart telefonima.