Epidemija zarazne žutice tip A u Pomoravskom okruga ne jenjava,
obolelo je 26 ljudi, a poslednjih dvoje smešteni su juče na Odeljenje
infektologije Opšte bolnice u Ćupriji, kaže načelnik Centra za
prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravlje u
Ćupriji, epidemiolog dr Goran Radovanović.

On je istakao da je "na obradi još jedna osoba, učenik Tehnološke škole u Paraćinu, za koga se sumnja da je oboleo, a to treba da se serološki potvrdi".
Radovanović je istakao da je "prošla nedelja bila mirna, nije bilo novih slučajeva obolelih, ali da bi epidemija mogla da se širi i razvlači do proleća".
Epidemija je krenula 27. septembra iz sela Drenovac u opštini Paraćin, gde je i najviše obolelih, a zatim su stizali oboleli iz sela Sekirica, Golubovac, iz gradski centara Paraćina i Chuprije, potsetio je Radovanović.
Radovanović je istakao da su i dalje na snazi mere Opštinskog štab za vanredne situacije Paraćina na suzbijanju širenja bolesti, a posebno rigorozan nadzor nad objektima, bunarima, hranom, pranju i dezinfekciji ruku, dezinfekciji puta od boravka do kolozeta, kvaka na vratima...
"Epidemiološka situacija je nepovoljna, objekti za snebdevanje vodom su plitki a kretanje stanovništva veliko. Sve ukazuje da je izvor zaraze čovek, da se bolest prenosi kontaktom i da se ne mogu isključiti i novi slučajevi", rekao je Radovanović.
Radovanović je ponovio da i dalje stoji teza o "prelivanju epidemije iz sela Mozgovo kod Aleksinca, jer na to upućuju prva dva inicijalna slučaja bolesti - obolele osobe iz Dranovca koje su u tom selu bile na svadbi".
"Reč je o zaraznoj žutici, tip A, koju smo prijavili za selo Drenovac i preduzeli sve higijensko sanitarne mere u selu, pre svega u Dečijem vrtiću i školi", rekao je on.
Radovanović je potsetio da u Pomoravskom okrugu, koji obuhvata šest opština Pomoravlja, Resave i Levča, poslednjih 12 godina nije bilo zarazne žutice, a da se obična žutica pojavljivala ciklično svakih šest do sedam godina.
Нема коментара:
Постави коментар